Idejna vrijednost Projekta, osim naglaska na znanstvenoj (ekološkoj) problematici, ističe se u jačanju ljudskih potencijala u smislu znanstvene prepoznatljivosti, međunarodne konkurentnosti i spolne jednakosti istraživača na projektu, stoga projekt pruža potporu za dvoje istraživača muškog i ženskog spola.
U današnje je vrijeme, uz izrazito velik protok informacija, povezanost i umreženost te znatno povećanje mobilnosti znanstvenika, izrazito važno da istraživači uz svoj znanstveni rad razvijaju i kompetencije koje će im pomoći u pisanju i provođenju projekata te samostalnih znanstvenih istraživanja. Velik broj mladih istraživača u RH nema iskustva u samostalnom prijavljivanju te provođenju projekata zbog čega su velikim dijelom nekonkurentni u Europskom istraživačkom prostoru. Stoga ciljna skupina Projekta uključuje dvoje mladih istraživača čiji je dosadašnji znanstveni rad temeljen na istraživanju ekoloških značajki vodenih ekosustava i njihovih životnih zajednica, s naglaskom na problematiku algi, posebice algi kremenjašica kao indikatora ekološkog statusa vode. Kroz ovaj će Projekt oni dobiti priliku razviti svoj znanstveni rad, predstaviti rezultate svog rada na stručnim kongresima u zemlji i inozemstvu te znanstvenim časopisima i usavršiti se za pisanje i vođenje projekata financiranih iz fondova EU.
Znanstvena relevantnost Projekta
Predmet znanstvenog istraživanja Projekta su alge kremenjašice i njihova uloga u opisu ekološkog statusa slatkovodnih krških jezera. Opisom ekološkog statusa nekog vodotoka definiraju se zajednice organizama koje u njemu žive, a praćenjem promjene zajednica u vremenu i prostoru (dubina za jezera) moguće je odrediti izvorno, tj. nulto stanje. Ovaj projekt prilog je boljem poznavanju nultog stanja krških jezera te uzroka promjenama njihovog ekološkog statusa, čime se pridonosi boljoj implementaciji Okvirne direktive o vodama, ali i izravno doprinosi zaštiti okoliša i njegovom održivom razvoju.
U okviru Projekta dvoje mladih istraživača, dr. sc. Petar Žutinić i dr. sc. Buga Berković, rade na opisivanju ekološkog stanja krških jezera korištenjem algi kremenjašica te će na primjeru jezera Kozjak i Prošće (NP Plitvička jezera) nadopuniti indikatorski sustav kako bi bio primjenjiv na krška jezera u RH. Znanstvena vrijednost i doprinos ovog istraživanja očituje se u primjeni Europske Okvirne direktive o vodama (ODV), kao temeljnog dokumenta Europske komisije u kojem se opisuje gospodarenje vodama. Njena je primjena zakonska obveza RH te su njene odrednice u travnju 2013. godine (NN 56/2013) uvrštene u Zakon o vodama RH. ODV izdvaja pet bioloških elemenata kakvoće vode, od kojih se za tekućice sugerira upotreba bentoskih dijatomeja, a za stajaćice fitoplankton. Budući da su alge kremenjašice prisutne i u jezerskim sustavima, javlja se potreba za istraživanjem i usporedbom ove skupine u planktonu i u bentosu.
Očekivani znanstveni rezultati Projekta uključuju:
1. opis značajki planktonske zajednice za određivanje ekološkog stanja voda, s posebnim naglaskom na ulogu planktonskih algi kremenjašica,
2. opis značajki zajednice bentoskih algi kremenjašica s ciljem izračunavanja trofičkog indeksa dijatomeja (TID).